Straż Miejska Opole : e-mail: dyzurny@strazmiejska.opole.pl

Napisz do komendanta
Straży Miejskiej w Opolu


Przypominamy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel


Straż Miejska często otrzymuje zgłoszenia dotyczące różnych zdarzeń z udziałem zwierząt, w tym psów przebywających na terenie ogólnodostępnym bez opiekunów. Większość właścicieli tych czworonogów utrzymuje, że pies jest nie groźny i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Niestety jednocześnie wciąż dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem psów. Przypominamy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel.

 

USTAWA z dnia 16 września 2011r."o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach", oraz ustawa z dnia 20 maja 1971r Kodeks Wykroczeń, nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa, udając się z nim w miejsca ogólnodostępne.                                                                                           Art. 77. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany. Art. 166. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany.

Ponadto każdy właściciel psa musi pamiętać obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności. Należy pamiętać również, że nie można trzymać zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Uwięź, na której trzymane będzie zwierzę, nie może być krótsza niż 3 metry. 

Nie zapomnijmy również o obowiązku sprzątania odchodów po swoim pupilu. Na podstawie Ustawy o utrzymaniu czystości  porządku w gminach oraz kodeksu wykroczeń Straż Miejska oraz Policja może nałożyć mandat karny nawet do 500 zł. 

Apelujemy do wszystkich posiadaczy psów oraz innych zwierząt o odpowiednią i odpowiedzialną opiekę nad czworonogami oraz o przestyganie prawa stosując się zarówno do ustaw jak i do prawa miejscowego

 


   


   


Pozostałe aktualności


XI piknik rodzinny nad Odrą  [2022-07-25]

W dniu 23 lipca 2022 roku odbył się piknik rodzinny nad Odrą w parku 800-lecia. Podczas imprezy plenerowej wzięli udział również strażnicy miejscy ze swoim stanowiskiem profilaktycznym.

czytaj dalej  


Bezpiecznie nad wodą  [2022-07-26]

W dniu 22 czerwca 2022 roku odbyło się oficjalne otwarcie kolejnego sezonu na basenie letnim "Błękitna fala". MOSiR przygotował dla gości basenu liczne atrakcje.  Dla najmłodszych straznicy miejscy przygotowali  stoisko profilaktyczne. konkursy z nagrodami.

czytaj dalej  


Dzikie wysypisko przy ul. Domańskiego  [2022-03-01]

W dniu 18.02.2022 patrol Straży Miejskiej wykonując czynności służbowe w dzielnicy Zaodrze wykrył dzikie wysypisko zlokalizowane przy nowopowstałym osiedlu na ul. Domańskiego.

czytaj dalej  


>> aktualności archiwalne <<Copyright © 2009 build by opolnet.com , e-mail