Działania profilaktyczne prowadzone
przez Straż Miejską w Opolu
Głównym celem projektu jest szeroko rozumiana edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Straż Miejska w Opolu Opolu w ramach projektu przeprowadzi prelekcje dot. segregacji odpadów w przedszkolach oraz w szkołach na terenie miasta Opola. We wrześniu 2018r. w dwóch szkołach podstawowych w Opolu powstały „EkoDrużyny”. Celem utworzenia „EkoDrużyn” jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz budowanie właściwych postaw ekologicznych.
Działania związane z projektem:
Wycieczka do ECO
Spotkanie z Eko Drużyną w PSP 21 w Opolu
Wizyta Eko Drużyny z PSP 21 w Komendzie Straży Miejskiej
Wycieczka Eko Drużyn do Centrum Zagospodarowania Odpadów
Działania EkoDrużyn
Festyn - Piknik Ekologiczny
Zdjęcia z działań Eko Drużyn
Międzynarodowa Kampania Sprzątania Świata
Wycieczka Eko Drużyn do Wodociągów i Kanalizacji w Opolu
***
Bezpieczeństwo, obok zdrowia, zaliczamy do podstawowych praw człowieka i obywatela. Bezpieczeństwo jest wartością, dzięki której jednostka lub grupa społeczna może realizować swoje aspiracje i potrzebę osiągania satysfakcji, oraz zmieniać środowisko i radzić sobie w nim. Przez promocję bezpieczeństwa należy rozumieć proces inicjowany na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym przez jednostki, społeczności, rządy oraz przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe, w celu wypracowania i utrzymania stanu bezpieczeństwa. Proces ten obejmuje wszystkie wysiłki podejmowane wspólnie w celu zmodyfikowania struktur, środowiska fizycznego, społecznego, technologicznego, ekonomicznego, organizacyjnego, a także postaw i zachowań związanych z bezpieczeństwem.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży stanowi podstawowe zadanie, przed którym stoją nie tylko rodzice i nauczyciele, ale także przed instytucjami prewencyjnymi takimi jak: Straż Miejska, Policja, Wojsko, Straż Pożarna itp.. Prelekcje prowadzone przez Straż Miejską Opole, mają za zadanie wspomagać rozwój dziecka, jako osoby i wprowadzając je w życie społeczne powinno między innymi:
- Kształtować potrzeby i umiejętność dbania o sprawność fizyczną, wyrabiać czujność wobec zagrożeń dla zdrowia i życia
- Zapewnić opiekę i wspomagać rozwój dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku
- Ukierunkować umiejętność nawiązywania i utrzymywania poprawnych kontaktów z innymi dziećmi jak również umiejętność działania w różnych sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.
Stawia to przed naszą jednostką współdziałanie z gronem pedagogicznym w celu realizacji zadań mających na celu nauczenie zwyczajów, obyczajów i właściwych zachowań w środowisku rodzinnym, wobec kolegów ( koleżanek) szkolnych, nauczycieli i osób obcych.
Działania podejmowane przez Straż Miejską Opole zmierzają do wyeliminowania wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw oraz do wyposażenia dziecko w umiejętności :
- Przewidywania zagrożeń
- Unikania zagrożeń
- Radzenia sobie w trudnych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu
To jest konieczne, gdyż małe doświadczenie życiowe, niewielki zasób wypróbowanych technik radzenia sobie z problemami oraz nie wykształtowanie asertywnych zachowań w trudnych, niecodziennych sytuacjach powoduje, że dzieci pozostają często w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
Celem niniejszego programu profilaktyczno – wychowawczego jest wprowadzenie dzieci w zagadnienia bezpieczeństwa przez poznanie sztuki obrony swojego zdrowia i życia, radzenia sobie w rozpoznawaniu i rozwiązywaniu problemów, które dostarcza im życie, aby rozumiały siebie oraz umiały współżyć z innymi
Program unikania zagrożeń uczy między innymi:
- Poznania sposobów wyrażania swych potrzeb
- Opanowania umiejętności asertywnego odmawiania mówienia NIE
- Kształtowania postawy ograniczonego zaufania do obcych
- Kształtowania umiejętnego proszenia o pomoc
- Poznanie osób i instytucji życzliwych, przyjaznych, do których mogą zwracać się o pomoc
Bezpośredni kontakt z przedstawicielami instytucji prewencyjnych (w omawianym przypadku Straż Miejska Opole) określa tematykę w następujących blokach :
1. zakres bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym:
2. Co może się zdarzyć ?
- Na drodze
- Na chodniku, poboczu
- Na rowerze
- Na torach kolejowych
- Obcy na drodze ( prezent, propozycja przejażdżki)
- Uwaga pies
3. Baw się bezpiecznie;
- Plac zabaw ( hustawka, boisko, piaskownica)
- Jezdnia
- Piwnice i strychy
- Wykopy i ruiny
- Ogniska i fajerwerki
Straż Miejska w Opolu jest zaangażowana w działania profilaktyczne zmierzające do poprawy bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Program profilaktyczno wychowawczy ma stałe i systematyczne oddziaływanie wychowawczo dydaktyczne wsparte stałymi kontaktami Straży Miejskiej w Opolu z dyrektorem i pedagogiem szkolnym w celu wypracowania u uczniów trwałej zmiany ich postawy. Celem prowadzonych prelekcji jest:
- Uświadomienie o zagrożeniach zarówno w szkole jak i poza nią.
- Przedstawienie odpowiedzialności karnej za niektóre wykroczenia.
- Zapobieganie przestępczości i aspołecznym zachowaniom na terenie szkół.
- Ograniczenie skali zjawisk i zachowań szczególnie dzieci i młodzieży, których zachowania budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia.
Zajęcia w formie prelekcji są prowadzone przez przeszkolonych w tym zakresie Strażników Miejskich, którzy prowadzą spotkania w szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie Śródmieścia, Zaodrza i ZWM.
Dla szkół podstawowych zajęcia odbywają się w następujących blokach tematycznych:
- Bezpieczna droga do szkoły.
- Bezpieczny rowerzysta (zajęcia z wykorzystaniem mobilnego miasteczka rowerowego)
- Bezpieczne wakacje
- Bezpieczna szkoła i dom.
- Uwaga bezpański pies.
- Eko duszek (problematyka dot. segregacji odpadów).
- Obcy wokół nas (zasada ograniczonego zaufania wobec obcych).
- STOP! Cyberprzemocy (zagrożenia, które niosą ze sobą kontakty przez internet, telefon komórkowy)
- Nie! przemocy i cyberprzemocy (omówienie zagrożeń dot.cyberprzemcy oraz przemocy międzyrówieśniczej i innej)
- Bezpieczne ferie zimowe
W szkołach gimnazjalnych przeprowadzone zostały działania profilaktyczne związane z edukacją młodzieży w ramach następujących programów:
- Bądź świadomy – odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane wykroczenia.
- Agresja – sprawcy i ich ofiary.
- Uzależnienia (narkotyki, tytoń, alkohol).
- Żyj ekologicznie (problematyka dot. segregacji odpadów).
- Bezpieczne wakacje.
- Straż Miejska w Opolu – rola i działania w gminie (zapoznanie uczniów z zakresem działań Straży Miejskiej oraz jej uprawnień na rzecz poprawy porządku i bezpieczeństwa w gminie.
- Działania prewencyjne.
- Łamanie prawa i odpowiedzialność karna.
- STOP! Cyberprzemocy (zagrożenia, które niosą ze sobą kontakty przez internet, telefon komórkowy).
W ramach działalności profilaktyczno – edukacyjnych opolska Straż Miejska kontynuowała udział w ogólnopolskich kampaniach:
Każdego roku staramy się wprowadzić nowe bloki tematyczne dostosowując je do potrzeb szkół, w których prowadzimy zajęcia. Dodatkowo w ramach zadań prowadzimy szereg konkursów i festynów. Opolskie szkoły bardzo chętnie współpracują zapraszając nas do pogadanek, zespołów wychowawczych oraz spotkań z rodzicami.
Lista Galerii : Zdjęcia z przeprowadzonych prelekcji w 2017 r.
|